23 listopada - 1 grudnia 2018

30 lat "Cinema Paradiso" na Forum Kina Europejskiego CINERGIA!

Jedno z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych dzieł w historii kinematografii europejskiej, najpiękniejszy „listy miłosny” spisany na taśmie filmowej dla kina pojętego zarówno jako miejsce i uciekająca w świat marzeń wspólnota. Kultowe "Cinema Paradiso" ("Nuovo Cinema Paradiso", 1988) w reżyserii Giuseppe Tornatore obchodzi w tym roku 30 lat! Z tej okazji Forum Kina Europejskiego Cinergia szykuje prawdziwą niespodziankę – otwarty pokaz nagrodzonego Oscarem filmu na oryginalnej taśmie 35mm. Gościem specjalnym wieczoru będzie dorosły dziś, Salvatore Cascio, odtwórca roli małego Totò. 

Punktem wyjścia "Cinema Paradiso" jest scena, w której Salvatore (Jacques Perrin), uznany filmowiec w średnim wieku, odbiera pewnej nocy telefon, który zapoczątkuje spiralę rozbudowanych retrospekcji z jego młodości. Dzięki nim poznajemy młodego Totò (Salvatore Cascio) – chłopca zafascynowanego filmowym spektaklem i pragnącego zaprzyjaźnić się z kinooperatorem Alfredo (Philippe Noiret). Tytułowe kino stanie się z jednej strony tłem dla dojrzewania bohatera, z drugiej zaś – równoprawnym bohaterem filmu. Giuseppe Tornatore opowiada bowiem o znaczeniu kina dla budowania włoskiej tożsamości narodowej i scalania wspólnoty. Sukcesy lokalnego kina idą w parze z najlepszymi latami włoskiej historii, a jego ostateczny upadek utożsamiony zostaje nie tylko z ówczesnym kryzysem tejże kinematografii, ale też z kryzysem autorytetów, który dotkliwie zamanifestował się w Italii pod koniec lat 80. Włochom pozostają nostalgiczne wspomnienia, chociaż w przypadku tego narodu – zdaje się mówić reżyser – trudno odróżnić wspomnienia własne od tych kinowych.

PRZED PROJEKCJĄ FILMU z taśmy 35mm ( spotkanie wokół włoskiego kina po 1980 roku, polsko-włoskich kontaktów, sposobów promowania włoskiej kultury filmowej w Polsce. Goście: jego magnificencja Profesor Jerzy Stuhr, dr Anna Miller-Klejsa, Diana Dąbrowska i Salvo Cascio. Prowadzenie spotkania: dr Anna Osmólska-Mętrak.

Specjalny wieczór z "Cinema Paradiso" odbędzie się w czwartek 29 listopada o godz. 19:00. Włoski Instytut Kultury w Warszawie objął wydarzenie patronatem.