23 listopada - 1 grudnia 2018

Kolski, Barczyk, Olszówka, Herman, Trzaska i inni. Poznajcie jurorów Cinergii

Jan Jakub Kolski, Łukasz Barczyk, Edyta Olszówka, Katarzyna Herman, Mikołaj Trzaska... to tylko niektóre z nazwisk jurorów 23. Forum Kina Europejskiego Cinergia, którzy ocenią filmy w konkursowych sekcjach Polskich Debiutów i Filmów Drugich oraz Europejskich Debiutów i Filmów Drugich.

23. edycja Forum Kina Europejskiego Cinergia to tradycyjnie już przegląd najważniejszych dokonań filmowców na Starym Kontynencie. Zobaczymy nagradzane na światowej klasy festiwalach, oczekiwane przez widzów filmy, które w polskiej dystrybucji pojawiają się za kilka miesięcy. W Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich znalazło się 11 pozycji, o których jest już bardzo głośno. W szranki staną ze sobą m.in. nagrodzona w Rotterdamie „Nina” Olgi Hajdas, nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej „Jeszcze jeden dzień życia” Damiana Nenowa i Raula De La Fuente czy nagradzany na najważniejszych festiwalach filmów dokumentalnych „Over the Limit” Marty Prus.

Przed jury niełatwe zadanie wybrania najlepszych. O tym, kto wygra zadecyduje kwartet profesjonalistów w składzie: Jan Jakub Kolski, Edyta Olszówka, Łukasz Orbitowski i Marcin Borhardt.

Na czele jury stanie przewodniczący Jan Jakub Kolski - jeden z najbardziej rozpoznawalnych autorów polskiego kina. Laureat dzięsiątek nagród w Polsce i na świecie, twórca 17 filmów fabularnych, 20 krótkich metraży i 5 teatrów telewizji, wykładowca Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Bohater trzech światowych retrospektyw; w Lincoln Center w Nowym Jorku, w Indiach i na Tajwanie. Członek Polskiej oraz Europejskiej Akademii Filmowej.

W jury zasiądzie także aktorka Edyta Olszówka - absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi. Ma na koncie kilkadziesiąt ról teatralnych min na deskach stołecznych Powszechnego i Narodowego. Dwukrotnie nominowana do nagrody Feliksa Warszawskiego. W 1998 roku zagrała we włoskim filmie "Elvis i Marylin" Armanda Manniego. Rola Marylin przyniosła jej nagrodę dla najlepszej aktorki na Sulmonacinem Film Festival we Włoszech. W 2000 roku o trzymała pozaregulaminową nagrodę Jury za najlepszą rolę komediową w "Pół serio" Tomasza Koneckiego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym roku można było ją zobaczyć w filmie "Plan B" Kingi Dębskiej.

Konkursowe filmy polskie ocenią także Łukasz Orbitowski - pisarz, autor siedmiu powieści, lauerat Paszportu Polityki, dwukrotnie nominowany do nagrody Nike oraz Marcin Borchardt - autor filmów dokumentalnych, m.in. wielokrotnie nagradzanego „Beksińscy. Album wideofoniczny” (2017), reklam, wideoklipów, programów telewizyjnych. Wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Uniwersytetu Gdańskiego.

W Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich pokazane zostaną najciekawsze europejskie filmy fabularne minionego roku - nieoczywiste, nieodkryte i wyjątkowe. Zobaczymy 10 propozycji, spośród których jurorzy wybierze najlepszy obraz.

Kapitule przewodniczyć będzie Łukasz Barczyk - reżyser, scenarzysta, producent i montażysta. Absolwent i wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. Laureat Nagrody za debiut reżyserski („Patrzę na ciebie Marysiu”, 2000). Autor głośnych filmów: "Przemiany", „Nieruchomy poruszyciel”, „Italiani”, „Hiszpanka”.

Obok niego zasiądzie Katarzyna Herman, która z Barczykiem spotkała się na planie jego filmu "Przemiany". Aktorka ma na swoim koncie współpracę m.in. Izabellą Cywińską (obie części serialu „Boża podszewka”), Agnieszką Holland („Janosik. Prawdziwa historia”, „Pokot” i serial „Ekipa”), Jackiem Borcuchem („Wszystko co kocham”), Juliuszem Machulskim („Volta”), Filipem Bajonem („Panie Dulskie”), Marcinem Wroną („Demon”), Agnieszką Smoczyńską („Córki dancingu”) i Ryszardem Bugajskim („Generał Nil”). W 2011 roku uhonorowana Jantarem za główną rolę kobiecą w filmie „W sypialni” Tomasza Wasilewskiego na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie.

Zaproszenie do Jury Konkursu Europejskich Debiutów i Filmów Drugich przyjął również Mikołaj Trzaska - czołowy saksofonista polskiej sceny jazzowej i improwizowanej, współtwórca kultowych grup Miłość i Łoskot, etatowy kompozytor muzyki do filmów Wojtka Smarzowskiego. Laureat Nagrody za muzykę do filmu "Pod mocnym aniołem" na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za ścieżkę dźwiękową do "Wołynia".

Grono Jurorów dopełnia producent Mikołaj Pokromski, który swoim dorobku ma m.in. kontrowersyjny film dokumentalny „Fuck for forest” Michała Marczaka, jak i polsko-belgijsko-niemiecko-francuską koprodukcję „Marie Curie” w reżyserii Marie Noëlle. Współprowadzi Pokromski Studio, które specjalizuje się w usługach i koprodukcji filmów dokumentalnych i fabularnych z partnerami z Europy Zachodniej, przede wszystkim z Niemiec. Członek Europejskiej Nagrody Filmowej.

Na zdjęciu od lewej: dyrektor arystyczna Cinergii Anna Serdiukow, przewodniczący jury konkursu zagranicznego Łukasz Barczyk, przewodniczący jury konkursu polskiego Jan Jakub Kolski