23 listopada - 1 grudnia 2018

"Szachista" z muzyką na żywo

29 listopada w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Polski w Teatrze Muzycznym w Łodzi zaprezentujemy film Szachista w reżyserii Raymonda Bernarda. Pokaz ilustrowany będzie muzyką na żywo słynnego francuskiego kompozytora Henri Rabaud w wykonaniu zespołu pod dyrekcją Martyny Szymczak oraz Hanny Raniszewskiej - Hani Rani.

The Chess Player / Szachista (1927)  to elektryzujące widowisko polskiego powstania przeciwko Rosjanom na Litwie w XVIII, które należy do najwybitniejszych osiągnięć epoki kina niemego. To znakomity francuski dramat, przedstawiający historię polskiego patriotyzmu, zdrady i poświęcenia. Szachista to wielki epos filmowy, pełen stylu, werwy i akcji. Film był sensacją w 1927 roku i nadal zadziwia współczesną publiczność.

Fotografie. Janusz Gajos

Wielką pasją Janusza Gajosa jest fotografia. Od wielu lat wybitny aktor ogląda świat przy pomocy aparatu fotograficznego i – jak sam mówi – „fotografia jest dla niego sposobem patrzenia na życie”. W trakcie 23. FKE Cinergia oraz przez dwa tygodnie po zakończeniu festiwalu prace artysty będzie można oglądać w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego w Łodzi. Fotografie Janusza Gajosa powstawały często podczas jego podróży, w miejscach, którymi zachwycał się po raz pierwszy, czasami specjalnie obierając je za cel swojej wojaży. W jego obiektywie pojawiają się też ludzie.

Koncert Nigela Kennedy'ego

Nigel Kennedy foto 2017 cz.biale 24 listopada zapraszamy na koncert ubiegłorocznego laureata Złotego Glana, mistrza i wirtuoza skrzypiec, wychowanka Yehudi Menuhina - Nigela Kennedy’ego. Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie „Łódź Filmowa”, w ramach Kamer-TONu - muzycznej odsłony 23. Forum Kina Europejskiego CINERGIA w Łodzi.

Odsłonięcie gwiazdy Witolda Adamka

Stowarzyszenie Filmowców Polskich we współpracy z Narodowym Centrum Kultury Filmowej i 23. FKE Cinergia zaprasza w dniu 26 listopada na ulicę Piotrkowską na odsłonięcie tablicy honorującej filmowe dokonania Witolda Adamka.

Spotkanie z Jerzym Stuhrem

W 2019 roku minie 40 lat od czasu powstania filmu „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego. Dramat od momentu realizacji budził spore zainteresowanie, temat był głęboko zanurzony w ówczesnej rzeczywistości. W latach 70. w Polsce istniało prawie sto Amatorskich Klubów Filmowych, a Kieślowski chętnie brał udział w organizowanych przez nie spotkaniach: zarówno jako widz, jak i juror. Ale punktem wyjścia dla historii głównego bohatera „Amatora” – zaopatrzeniowca Filipa Mosza – były wspomnienia Franciszka Dzidy, pracownika cukrowni i filmowca-amatora, którego reżyser zaprosił do współpracy i poprosił o spisanie przeżyć.

Wojtek Smarzowski - portrety Robert Laska

Wojtek Smarzowski w sesji dla magazynu "Maleman" / fot. Robert LaskaBohaterem wystawy przygotowanej z myślą o 23. FKE Cinergia jest Wojtek Smarzowski. Wydarzenie to poprzedzi pierwszą monograficzną wystawę Roberta Laski, którą autor zapowiada w Łodzi na przyszły rok.