23 listopada - 1 grudnia 2018

Jury Konkursu Europejskich Debiutów I Filmów Drugich

10 filmów startujących w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich oceni Jury pod przewodnictwem Łukasza Barczyka. W kapitule zasiedli również Katarzyna Herman, Mikołaj Trzaska oraz Mikołaj Pokromski.

 

BarczykŁUKASZ BARCZYK (przewodniczący jury)

Urodzony w 1974 roku w Olkuszu reżyser, scenarzysta, producent i montażysta. Studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, w 1998 roku ukończył Wydział Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. W 2000 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobył nagrodę za debiut reżyserski „Patrzę na ciebie Marysiu”, film ten został też uhonorowany nagrodą im. Andrzeja Munka przyznawaną przez Szkołę Filmową w Łodzi. Jego drugi film „Przemiany” zdobył kilak prestiżowych nagród, m.in. Specjalną Nagrodę Jury i Nagrodę FIPRESCI na MFF w Turynie.

Autor głośnych filmów, m.in.: „Nieruchomy poruszyciel”, „Italiani”, „Hiszpanka”. Wykłada reżyserię w Szkolę Filmowej w Łodzi.

 

Katarzyna HermanKATARZYNA HERMAN

Urodzona w 1971 roku w Mrągowie aktorka filmowa i teatralna. Dzieciństwo spędziła w Białymstoku. Uczęszczała do szkoły baletowej, w 1994 roku ukończyła Wydział Aktorski PWST w Warszawie. W 2011 roku uhonorowana Jantarem za główną rolę kobiecą w filmie „W sypialni” Tomasza Wasilewskiego na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie.

Grała u najważniejszych polskich reżyserów: Łukasza Barczyka („Przemiany”), Izabelli Cywińskiej (obie części serialu „Boża podszewka”), Agnieszki Holland („Janosik. Prawdziwa historia”, „Pokot” i serial „Ekipa”), Jacka Borcucha („Wszystko co kocham”), Juliusza Machulskiego („Volta”), Filipa Bajona („Panie Dulskie”), Marcina Wrony („Demon”), Agnieszki Smoczyńskiej („Córki dancingu”) i Ryszarda Bugajskiego („Generał Nil”). Mieszka w Warszawie.

 

trzaskaMIKOŁAJ TRZASKA

Urodzony w 1966 roku w Gdańsku polski kompozytor, saksofonista, klarnecista basowy. W 1988 roku rozpoczął studia na ASP w Gdańsku na wydziale malarstwa. W tym samym czasie zafascynowany jazzem lat sześćdziesiątych, szczególnie muzyką Johna Coltrane'a i Ornette'a Colemana, podjął samodzielną naukę na saksofonie altowym. Wkrótce potem dołączył do zespołu basisty Tymona Tymańskiego „Sni Sredstwom Za Uklanianie”. Grupa ta stanowiła zalążek późniejszego największego fermentu w polskim jazzie przełomu lat 80. i 90. – Miłości. W 1991 roku definitywnie porzucił uczelnię, całkowicie poświęcając się muzyce. W latach 1990-2001 współzałożyciel i saksofonista grupy Miłość. Zespół współpracował m.in. z Lesterem Bowiem i Tomaszem Stańką, nagrali wspólnie pięć albumów. W 1993 r. zadebiutował jako kompozytor i lider, założył zespół Łoskot, który zainaugurował swoją działalność na pierwszym festiwalu Gdynia Summer Jazz Days. W kwietniu 1994 r. wspólnie z Ryszardem Tymańskim stworzył duet Masło, znany z purenonsesowego poczucia humoru. Wykonywali swoje ulubione rockowe i jazzowe standardy w rozmaitych, często kontrowersyjnych wersjach.

W 1995 r. nagrał swoją pierwszą solową płytę pod tytułem „Cześć, Cześć, Cześć”. W 1996 roku rozpoczął współpracę z krakowskim zespołem Świetliki. Od tego czasu nieprzerwanie tworzy: daje koncerty, wydaje płyty, pisze muzykę, także do spektakli teatralnych oraz filmów dokumentalnych i fabularnych (często współpracuje z reżyserem Wojciechem Smarzowskim). Razem z żoną Aleksandrą prowadzi wydawnictwo Kilogram Records. Laureat wielu nagród w kraju i za granicą.

 

MIKOŁAJ POKROMSKI

Producent, ukończył niemiecko-francuski program Masterclass 2004/2005 na Akademii Filmowej Baden-Württemberg w Ludwigsburgu i La Fémis w Paryżu. W swoim dorobku ma m.in. kontrowersyjny film dokumentalny „Fuck for forest” Michała Marczaka, jak i polsko-belgijsko-niemiecko-francuską koprodukcję „Marie Curie” w reżyserii Marie Noëlle. Obywa filmy zostały wyróżnione wieloma nagrodami w kraju i za granicą. Mikołaj Pokromski został uhonorowany w 2017 roku nagrodą Krakowskiego Klastra Filmowego za projekt filmu „Wieloryb z Lorino” na Doc Lab Poland odbywającym się podczas 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Współprowadzi Pokromski Studio, które specjalizuje się w usługach i koprodukcji filmów dokumentalnych i fabularnych z partnerami z Europy Zachodniej, przede wszystkim z Niemiec. Członek Europejskiej Nagrody Filmowej.