23 listopada - 1 grudnia 2018

Odsłonięcie gwiazdy Witolda Adamka

Stowarzyszenie Filmowców Polskich we współpracy z Narodowym Centrum Kultury Filmowej i 23. FKE Cinergia zaprasza w dniu 26 listopada na ulicę Piotrkowską na odsłonięcie tablicy honorującej filmowe dokonania Witolda Adamka.

Witold Adamek był autorem zdjęć filmowych, reżyserem, scenarzystą i producentem. Zmarł w Warszawie 17 lutego 2017 roku w wieku 71 lat, pozostawiając po sobie imponujący dorobek artystyczny: ponad dwieście filmów, seriali i spektakli TV. Ukończył Wydział Operatorski PWSTiF. Jako autor zdjęć do kinowych filmów fabularnych debiutował „Mgłą” Sylwestra Szyszki (1976). W późniejszych latach współpracował z najwybitniejszymi polskimi reżyserami, w tym z Wiesławem Saniewskim, Januszem Zaorskim, Radosławem Piwowarskim, Krzysztofem Kieślowskim, Juliuszem Machulskim, Andrzejem Wajdą i in. W 1998 roku zadebiutował jako reżyser kinowy – filmem „Poniedziałek”. W 2014 został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Był członkiem Polskiej Akademii Filmowej. Należał do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, w latach 2011-2016 zasiadał w Zarządzie Głównym naszej organizacji. Podczas Walnego Zjazdu SFP w 2016 roku został wybrany do Sądu Koleżeńskiego Stowarzyszenia.

Odsłonięciu tablicy Witolda Adamka w Alei Sław w Łodzi będzie towarzyszył pokaz filmu Janusza Zaorskiego „Jezioro Bodeńskie” oraz spotkanie z przyjaciółmi i współpracownikami twórcy.

26 listopada
godz. 13.00 – odsłonięcie tablicy na ulicy Piotrowskiej
godz. 15.00 – spotkanie z przyjaciółmi Witolda Adamka, sala Malinowa Hotel Grand ul. Piotrkowska 72 (w spotkaniu zapowiedzieli swój udział prezes SFP Jacek Bromski, Renata Pajchel i Janusz Zaorski)
godz. 16.00 – seans filmu „Jezioro Bodeńskie”, sala Malinowa Hotel Grand