23 listopada - 1 grudnia 2018

Jurorzy

10 filmów startujących w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich oceni Jury pod przewodnictwem Jana Jakuba Kolskiego. W kapitule zasiedli również Marcin Borchardt, Edyta Olszówka oraz Łukasz Orbitowski.

 Przewodniczący Jury:

JAN JAKUB KOLSKI

Urodzony 29 stycznia 1956 roku we Wrocławiu. Reżyser, scenarzysta, pisarz, operator filmowy, producent, nauczyciel akademicki (wykłada na Wydziale Reżyserii PWSFTViT w Łodzi). Zrealizował ponad 20 filmów krótkometrażowych, 17 filmów fabularnych, 5 teatrów telewizji.

Jego filmy pokazywane były na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie, między innymi: w Cannes, Wenecji, Berlinie, Moskwie, Tokio, Montrealu, Szanghaju, Karlowych Warach.

Zdobywca wielu nagród, bohater trzech światowych retrospektyw; w Lincoln Center w Nowym Jorku, w Indiach i na Tajwanie. Członek Polskiej oraz Europejskiej Akademii Filmowej.

„Każdy film porządkuje moje myślenie o sprawach ważniejszych niż kino. Robię filmy dla siebie, ale serdecznie i szczerze opowiadając o tym, co mnie interesuje – robię je także dla widzów. Zdaję sprawę z tego, jak mnie dotyka świat. Komentuję go po swojemu, na miarę jakiej potrafię dosięgnąć. Widz może zechcieć uczestniczyć w tym osobistym procesie, albo nie. To jest uczciwa i rzetelna droga do jego serca...”

 

MARCIN BORCHARDT

Reżyser, scenarzysta, filmoznawca, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauk o sztuce. Autor filmów dokumentalnych, m.in. wielokrotnie nagradzanego „Beksińscy. Album wideofoniczny” (2017), reklam, wideoklipów, programów telewizyjnych. Wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Uniwersytetu Gdańskiego. Autor monografii naukowych: „Awangarda muzyki XX wieku. Przewodnik dla początkujących. Tom 1” (2014) i .„Anioły nie znają wstydu. Transgresja w kinie Nowego Jorku” (2018). Członek

Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

 

EDYTA OLSZÓWKA

Aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna, absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi. Na scenie zadebiutowała w wieku 22 lat rolą Jenny w spektaklu "Love Story". Od tamtej pory zagrała kilkadziesiąt ról teatralnych min na deskach stołecznych Powszechnego i Narodowego, gdzie można oglądać ją do dziś. Dwukrotnie nominowana do nagrody Feliksa Warszawskiego. Jej talent i charyzma sprawiły, że kino szybko się o nią upomniało. W 1998 roku zagrała we włoskim filmie "Elvis i Marylin" Armanda Manniego. Rola Marylin przyniosła jej nagrodę dla najlepszej aktorki na Sulmonacinem Film Festival we Włoszech. W 2000 roku o trzymała pozaregulaminową nagrodę Jury za najlepszą rolę komediową w "Pół serio" Tomasza Koneckiego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym roku można było ją zobaczyć w filmie "Plan B" Kingi Dębskiej.

 

ŁUKASZ ORBITOWSKI

Pisarz. Autor siedmiu powieści, m.in. „Inna dusza”, „Exodus”, „Tracę ciepło”. W roku 2016 otrzymał Paszport Polityki. Dwukrotnie nominowany do nagrody Nike, raz do nagrody Miasta Gdynia. Na antenie TV Kultura prowadzi program „Dezerterzy”. Wiecznie w podróży, gubi się między miastami.

Przez przyjaciół zwany Potworem.