23 listopada - 1 grudnia 2018

Klasyka na Cinergii z okazji obchodów stulecia polskiej państwowości

Wśród wydarzeń filmowych tegorocznego Forum Kina Europejskiego CINERGIA w Łodzi, czeka na widzów specjalny przegląd filmowy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, prezentujący najważniejsze dokonania polskiej kinematografii w okresie 1918-2018, a także pokaz wybitnego niemego dzieła filmowego z muzyką na żywo. 

Forum Kina Europejskiego Cinergia, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Szkoła Filmowa w Łodzi zapraszają na Con Bravura. Dziesięć Dekad Niepodległości w Polskim Kinie - sekcję, do której wybrano charakterystyczne i bardzo ważne polskie filmy, po jednym tytule na jedną z dziesięciu dekad ostatnich stu lat naszego kraju. Każdemu filmowi towarzyszyło będzie wprowadzenie opisujące daną dekadę, a wybrane seanse zaszczycą swoją obecnością goście – Jerzy Stuhr („Amator”) i Maciej Drygas („Usłyszcie mój krzyk”).

Seanse odbędą się w Szkole Filmowej w Łodzi, kinach Charlie oraz Helios - Sukcesja.

 

W sekcji Con Brawura zostaną zaprezentowane filmy:

1918-1928 – Szaleńcy, reż. Leonard Buczkowski*
23 LISTOPADA, godzina 19:00, Kino Szkoły Filmowej w Łodzi (wstęp wolny)

*Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

1929-1938 – Mir kumen on (Droga młodych), reż. Aleksander Ford**
25 LISTOPADA, godzina 19:00, Kino Charlie (wstęp wolny)

**wspólny projekt Filmoteki Narodowej, The Museum of Modern Art, Deutsche Kinemathek oraz Lobster Films

1939-1948 – Zakazane piosenki, reż. Leonard Buczkowski
24 LISTOPADA, godzina 19:00, Kino Szkoły Filmowej w Łodzi (wstęp wolny)

1949-1958 – Pokolenie, reż. Andrzej Wajda
30 LISTOPADA, godzina 19:00, Kino Szkoły Filmowej w Łodzi (wstęp wolny)

1959-1968 – Nóż w wodzie, reż. Roman Polański
27 LISTOPADA, godzina 19:00, Kino Szkoły Filmowej w Łodzi (wstęp wolny)

1969-1978 – Sanatorium pod klepsydrą, reż. Wojciech Jerzy Has
28 LISTOPADA, godzina 19:00, Kino Szkoły Filmowej w Łodzi (wstęp wolny)

1979-1988 – Amator, reż. Krzysztof Kieślowski – spotkanie z Jerzym Stuhrem
29 LISTOPADA, godzina 16:00, Kino Szkoły Filmowej w Łodzi (wstęp wolny)

1989-1998 – Usłyszcie mój krzyk, reż. Maciej Drygas – spotkanie z reżyserem
26 LISTOPADA, godzina 19:00, Kino Szkoły Filmowej w Łodzi (wstęp wolny)

1999-2008 – Wesele, reż. Wojciech Smarzowski
1 GRUDNIA, godzina 19:00, Kino Szkoły Filmowej w Łodzi (wstęp wolny)

2009-2018 – Wilkołak, reż. Adrian Panek
30 LISTOPADA, godzina 19:00, Kino Helios (wstęp biletowany)

Program przygotowała i kuratorką sekcji jest Katarzyna Wajda historyk polskiego filmu i filmograf z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Wstęp na pokazy jest wolny (z wyjątkiem biletowanego pokazu filmu "Wilkołak").

plakat SzachistaZ okazji rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 23. FKE CINERGIA zaprasza także widzów na pokaz specjalny „Szachisty” z oryginalną muzyką Henriego Rabauda, w wykonaniu zespołu pod dyrekcją Martyny Szymczak i udziałem Hani Rani. Pokaz odbędzie się 29 listopada, godz. 19.30 w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Wstęp wolny***

"The Chess Player" /"Szachista” (1927) w reżyserii Raymonda Bernarda to elektryzujące widowisko polskiego powstania przeciwko Rosjanom na Litwie w XVIII , które należy do najwybitniejszych osiągnięć epoki kina niemego. To znakomity francuski dramat, przedstawiający historię polskiego patriotyzmu, zdrady i poświęcenia. „Szachista” to wielki epos filmowy, pełen stylu, werwy i akcji. Film był sensacją w 1927 roku i nadal zadziwia współczesną publiczność.

1776. Polska. Wraz z rozbitą i rządzoną przez Rosję ojczyzną, polski szlachcic Bolesław Worowski kieruje tajnym ruchem wyzwolenia. Gdy Worowski zostaje ranny w bitwie, jego mentor, wynalazca Baron Wolfgang von Kempelen, konstruuje Turka, cudowny automat szachowy. Z przystojnym polskim szlachcicem ukrytym w środku, Turk pokonuje Rosjan - cho by tylko na szachownicy. Kiedy Katarzyna Wielka wzywa Turka do rosyjskiego cesarskiego dworu na mecz dowodzenia, los polskiej niepodległości leży w rękach szachisty.

Powieść Henri Dupuya-Mazuela opierała się na historii prawdziwego Turka, automatu, który wprawił w zdumienie najlepsze umysły Europy i Ameryki - w tym Benjamina Franklina, Edgara Allana Poe i Napoleona. Nakręcony na miejscu w Polsce, Francji i Szwajcarii, „Szachista” łączy wspaniałe dekoracje i tysiące statystów z polskiej kawalerii, stanowiące ucztę dla oczu i umysłu.

***Bezpłatny odbiór biletów z przypisanym rzędem i miejscem w Teatrze Muzycznym (ul. Północna 47/51), w Kinie Charlie (ul. Piotrkowska 203/205) do 26 listopada, w godzinach pracy kas. Po tym terminie wejście w ramach dostępności miejsc.