23 listopada - 1 grudnia 2018

"Szachista" z muzyką na żywo

29 listopada w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Polski w Teatrze Muzycznym w Łodzi zaprezentujemy film Szachista w reżyserii Raymonda Bernarda. Pokaz ilustrowany będzie muzyką na żywo słynnego francuskiego kompozytora Henri Rabaud w wykonaniu zespołu pod dyrekcją Martyny Szymczak oraz Hanny Raniszewskiej - Hani Rani.

The Chess Player / Szachista (1927)  to elektryzujące widowisko polskiego powstania przeciwko Rosjanom na Litwie w XVIII, które należy do najwybitniejszych osiągnięć epoki kina niemego. To znakomity francuski dramat, przedstawiający historię polskiego patriotyzmu, zdrady i poświęcenia. Szachista to wielki epos filmowy, pełen stylu, werwy i akcji. Film był sensacją w 1927 roku i nadal zadziwia współczesną publiczność.

1776. Polska. Wraz z rozbitą i rządzoną przez Rosję ojczyzną, polski szlachcic Bolesław Worowski kieruje tajnym ruchem wyzwolenia. Gdy Worowski zostaje ranny w bitwie, jego mentor, wynalazca Baron Wolfgang von Kempelen, konstruuje Turka, cudowny automat szachowy. Z przystojnym polskim szlachcicem ukrytym w środku, Turk pokonuje Rosjan - choćby tylko na szachownicy. Kiedy Katarzyna Wielka wzywa Turka do rosyjskiego cesarskiego dworu na mecz dowodzenia, los polskiej niepodległości leży w rękach szachisty.

Film jest ekranizacją powieści Henri Dupuya-Mazuela, która opiera się na historii prawdziwego Turka, automatu, który wprawił w zdumienie najlepsze umysły Europy i Ameryki - w tym Benjamina Franklina, Edgara Allana Poe i Napoleona. Nakręcony w Polsce, Francji i Szwajcarii, Szachista  łączy wspaniałe dekoracje i tysiące statystów z polskiej kawalerii, stanowiąc ucztę dla oczu i umysłu. Film został odrestaurowany przez Photoplay Productions pod auspicjami Kevina Brownlowa, Patricka Stanbury'ego i zmarłego Davida Gilla.

Projekcji filmu towarzyszyć będzie muzyka na żywo słynnego francuskiego kompozytora Henri Rabaud w opracowaniu i wykonaniu zespołu pod dyrekcją Martyny Szymczak oraz Hanny Raniszewskiej - Hani Rani. Hanna w swej twórczości odważnie łączy klasykę z awangardą. Jak sama mówi, w kręgu jej zainteresowań poza klasyką, na stałe wpisała się elektronika i muzyka popularna. Chętnie podejmuje nowe wyzwania i nie jest jej obca praca w roli producentki, kompozytorki oraz organizatorki wydarzeń muzycznych. Jej płyta z interpretacjami utworów Republiki w duecie z Dobrawą Czech podbiła serca słuchaczy.

Zapraszamy na pokaz filmu Szachista w reżyserii Raymonda Bernanda:

29 listopada, g. 19:30, Teatr Muzyczny w Łodzi.

Projekt uzyskał wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i jest wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej edycji Forum Kina Europejskiego CINERGIA w Łodzi. Wstęp wolny!

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Łódź Filmowa przy wsparciu miasta Łódź i Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

CP05CP25

CP 29