23 listopada - 1 grudnia 2018

40 lat wśród gwiazd. Jubieluszowa wystawa zdjęć Jerzego Kośnika

Jack Nicholson fot Jerzy Kosnik
Nicholson, Fonda, Tyler, Polański, Szapołowska, MacGraw, Denevue, Rourke… Nie sposób wymienić, a nawet zliczyć gwiazd światowego kina sportretowanych przez Jerzego Kośnika. Spośród setek tysięcy zdjęć wielkich reżyserów, popularnych amantów i wybitnych aktorek sam autor wybierze kilkadziesiąt prac, by wystawą w czasie Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia uczcić 40-lecie swojej pracy artystycznej.
 

Jerzy Kośnik jest uznanym mistrzem portretu i aktu, autorem zdjęć sław świata kina – aktorów, reżyserów. Na wystawie w galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego zaprezentowane zostaną 42 wielkoformatowe fotogramy jego autorstwa. Nie zabraknie wśród nich tak słynnych zdjęć, jak to z festiwalu w Cannes w 1981 roku, na którym Kośnik uwiecznił Jacka Nicholsona ze znaczkiem „Solidarności”. Ekspozycja w Łodzi obejmie też zdjęcia dotąd nigdy jeszcze niepokazywane. Nad ostatecznym wyborem Jerzy Kośnik wciąż pracuje.

Decyzja nie jest łatwa. Z samego festiwalu canneńskiego mam 40 000 zdjęć. Właśnie je skanuję, porządkuję, opisuję, znajdując wśród nich prawdziwe perły i zapomniane nawet przeze mnie smakowite czarno-białe negatywy – podkreśla.

Jerzy Kośnik fotografuje od 17 roku życia. Od początku interesował się aktem i reportażem. Aktem, bo zawsze doceniał piękno kobiecego ciała, reportażem, bo pierwszy własny aparat wypróbował podczas protestu studentów w marcu 1968 roku. Później wygrał konkurs na fotoreportera tygodnika „Film”. Odtąd celem jego systematycznych podróży stały się najważniejsze festiwale filmowe – w Cannes, San Sebastian, Moskwie, Londynie. – Festiwal to dla fotografa niezwykła możliwość bliskiego spotkania z artystami, rozmowy, obserwacji, uchwycenia chwil nie do odtworzenia w warunkach studyjnych – podkreśla.

Wśród gwiazd fotografowanych przez Kośnika są m.in.: Jim Jarmusch, Anna Dymna, Richard Gere, Janusz Gajos, Nastassja Kinski, Roger Moore, John Travolta, Krzysztof Kieślowski, Grace Jones. Akt Anny Dymnej z 1979 roku został zaliczony przez krytyka Jerzego Lewczyńskiego do 100 najlepszych polskich zdjęć, natomiast fotografia Joanny Janikowskiej znalazła się w albumie „100 Most Beautiful Girls in the World” wydanym przez Playboya. Z kolei 128 portretów autorstwa Jerzego Kośnika znajduje się w zbiorach Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Jubileuszowa wystawa przygotowana specjalnie na tegoroczną edycję FKE ORLEN Cinergia prezentowana będzie od 28 listopada do 11 grudnia w galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego przy ul. Piotrkowskiej 102. Jerzy Kośnik zapowiada udział w wernisażu i spotkaniach autorskich.