23 listopada - 1 grudnia 2018

Nagrody 23. Forum Kina Europejskiego Cinergia

W sobotę 1 grudnia odbyło się uroczyste zakończenie tegorocznej edycji 23. Forum Kina Europejskiego CINERGIA w Łodzi, które uświetnił pokaz najnowszego filmu Agnieszki Smoczyńskiej „Fuga” oraz krótkometrażowy film w reżyserii Morgane Polański „Pieszczota”. Znamy laureatów wszystkich nagród i wyróżnień Festiwalu.Filmy "Over the Limit" Marty Prus i "Winni" Gustava Möllera tryumfowały w konkursach 23. Forum Kina Europejskiego Cinergia. Zgodnie z tegorocznym hasłem Cinergii jurorzy docenili odwagę - zarówno tę formalną, jak i dotyczącą podejmowanych na ekranie tematów.

W Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich o tytuł najlepszego obrazu i statuetkę Kryształowego Jabłka rywalizowało 11 różnych formalnie i gatunkowo produkcji: były to filmy fabularne, animowane i dokumentalne. Oceniało je Jury pod przewodnictwem Jana Jakuba Kolskiego, którego najnowszy film „Ułaskawienie” otworzył tegoroczną CINERGIĘ. Towarzyszyli mu aktorka Edyta Olszówka, reżyser i scenarzysta Marcin Borchardt i pisarz Łukasz Orbitowski. Jury przyznało nagrodę główną filmowi dokumentalnemu „Over the Limit” w reżyserii Marty Prus, który w emocjonalny sposób opowiada o psychicznych kosztach, jakie niesie ze sobą uprawianie wyczynowego sportu. Pokazuje, jak dążenie do mistrzostwa łączy się z brutalnym hartowaniem charakteru zawodniczki. W uzasadnieniu Jury mogliśmy przeczytać: Za głębokie i pełne taktu sportretowanie bohaterki filmu. Za umiejętność zachowania dystansu. Za prostotę i skuteczność formy. Nagrodę 5 000 pln dla najlepszego filmu ufundowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Jablko2018

Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał również film „Call Me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, a nagrodą jest tygodniowa regularna dystrybucja w kinie Charlie w Łodzi. W tym przypadku Jury tak uzasadniło swój werdykt: Za poruszającą opowieść o człowieku. Za powściągliwość formalną i wiarę w widza. Za zdolność do empatii.

Specjalna nagroda dla najlepszego operatora debiutującego w pełnym metrażu ufundowana przez firmę Heliograf, została przyznana Adamowi Suzinowi za film „Over the Limit” Marty Prus. Nagroda wynosi 5 tysięcy złotych i przyznana jest w aporcie - wypożyczeniu sprzętu oświetleniowego i kamerowego do kolejnej produkcji w przeciągu 1,5 roku od otrzymania wyróżnienia. Firma Heliograf jest jedną z największych niezależnych firm w polskiej branży techniki filmowej.

Jury Konkursu Europejskich Debiutów i Filmów Drugich obradowało pod przewodnictwem reżysera Łukasza Barczyka, któremu towarzyszyli aktorka Katarzyna Herman, kompozytor muzyki filmowej Mikołaj Trzaska oraz producent Mikołaj Pokromski. Jurorzy po obejrzeniu 10 filmów jednogłośnie zdecydowali o przyznaniu Kryształowej Łódki obrazowi "Winni" Gustav Möllera - trzymającemu w napięciu, pełnemu nieoczywistych zwrotów akcji thrillerowi, w którym reżyser zręcznie prowadzi grę psychologiczną z widzem, budując gęstą atmosferę z oszczędnych, starannie wyważonych środków. Jak Jury tej sekcji motywowało swój wybór? Za niezwykłe pokazanie jak najmniejszymi, najskromniejszymi i szlachetnymi środkami opowiedzieć o rzeczach najważniejszych. Za pokazanie człowieka, który na naszych oczach walcząc o życie obcego, odzyskuje swoją utraconą duszę.

Lodka2018

Jury Konkursu Europejskich Debiutów i Filmów Drugich przyznało też wyróżnienie 23. FKE CINERGIA duńsko-szwedzkiej koprodukcji "Granica" w reżyserii Aliego Abbasi:

Za poczucie humoru i dziką wyobraźnię. Za stworzenie magicznej rzeczywistości, za mieszanie gatunków od horrorów po baśń. Za umiejętne dotknięcie historycznych ran w intensywny metaforyczny sposób. Za odwagę.

Podczas Gali Zakończenia 23. FKE Cinergia przyznany został także Złoty KamerTon - nagroda w plebiscycie Radia Łódź na najlepszą piosenkę filmową. Słuchacze stacji docenili utwór Korteza "Stare drzewa", który skomponowany został do filmu "Kamerdyner" Filipa Bajona.

Partner 23. FKE CINERGIA, firma Virako - Monopolis przyznała swoją nagrodę specjalną dla Najlepszej Aktorki 2018 za kreacje w filmach "7 uczuć" Marka Koterskiego i "Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej, którą otrzymała Gabriela Muskała. Pokaz „Fugi”, do której aktorka napisała również scenariusz, uświetnił uroczystość zamknięcia Festiwalu.

Muskala