23 listopada - 1 grudnia 2018

Złoty Glan dla Mikołaja Trzaski

Mikołaj Trzaska - związany z Trójmiastem saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor uważany za ikonę jazzowej awangardy w Polsce to kolejny z laureatów Złotego Glana przyznanego podczas 23. edycji Forum Kina Europejskiego Cinergia.

Studiował malarstwo na gdańskiej ASP. W swoich podróżach muzycznych za cel obrał sobie poszukiwanie wspólnego mianownika między muzyką żydowską i współczesną. Jest przekonany, że najważniejszą rzeczą w sztuce jest niezatracanie własnej indywidualności. Jego działalność muzyczna, podróże i spotkania to istny kalejdoskop zdarzeń, od eksperymentalnych prób yassowych przez międzynarodowe projekty po powrót do źródeł – swoich korzeni.

GlanTrzaska

Mikołaj Trzaska od wielu lat działa także na polu muzyki filmowej: ze współpracy z Wojciechem Smarzowskim powstała muzyka do filmów: "Dom zły", "Róża", "Drogówka" oraz do przedstawienia Teatru Telewizji: "Kuracja". Współpracował również z Borysem Lankoszem ("Obcy") oraz Szymonem Uliaszem i Magdaleną Gubałą ("Ścinki"). Jest także autorem muzyki do licznych filmów dokumentów, m.in. "List do syna" Iwony Bartólewskiej i "Szklana pułapka" Pawła Ferdka.

- Mikołaj Trzaska zostaje laureatem Złotego Glana za niezwykłą muzyczną intuicję i talent, który z właściwą sobie uczciwością i determinacją łączy muzyczne przestrzenie zbiorowej wyobraźni Polaków i innych narodów - powiedział podczas laudeacji wygłoszonej na cześć laurata pomysłodawca Nagrody, producent Cinergii Sławek Fijałkowski.