23 listopada - 1 grudnia 2018

Ostatnie cygaro Witolda Adamka w Łódzkiej Alei Gwiazd

Witold Adamek, zmarły w 2017 roku jeden z najwybitniejszych polskich operatorów filmowych, reżyser, scenarzysta i producent ma od 26 listopada 2018 roku swoją gwiazdę w Łódzkiej Alei Gwiazd. Fundatorem upamiętnienia jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, którego Witold Adamek był wieloletnim członkiem.

- Był nadzwyczajnym człowiekiem, czego dowodem jest to spotkanie w gronie bliskich mu ludzi. Podczas robienia filmów tworzyliśmy jedność i wspólnotę. Czuliśmy się jak rodzina – mówiła podczas ceremonii odsłonięcia gwiazdy Renata Pajchel. Gwiazda Witolda Adamka znajduje się przy ul. Piotrkowskiej 70, w pobliżu hotelu Grand.

- Witek był dzieckiem Łodzi. Zrobiliśmy razem trzy filmy. Zapamiętałem go jako człowieka z cygarem i kamerą. Był twardy i hardy – mówił Radosław Piwowarski, który przybył na uroczystość z cygarem. Ten symboliczny rekwizyt spoczął po chwili na odsłoniętej gwieździe operatora. - Cygaro upamiętnienia Witka. To wielka radość, że na ukochanej ulicy Piotrkowskiej odsłaniamy jego gwiazdę. Był wybitnym fachowcem sztuki filmowej. W każdym filmie tworzył inne zdjęcia, wszystkie komunikowały się z widzami – dodał Filip Bajon, członek zarządu Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Odsłonięcie gwiazdy Witolda Adamka Szwajkowski

Absolwent Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, debiutował jako operator na początku lat 70-tych filmami telewizyjnymi: „Punkt wyjścia" i „Siedem czerwonych róż czyli Benek Kwiaciarz o sobie i o innych". W roku 1975 zrealizował swój pierwszy film pełnometrażowy, "Grzech Antoniego Grudy" w reżyserii Jerzego Sztwiertni.

Autor zdjęć do ponad 170 filmów, seriali i spektakli Teatru TV. Były wśród nich m.in. „Matka Królów", „Nadzór" (nagroda za zdjęcia na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1985 roku), „Yesterday" (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdańsku w 1985 roku), „Baryton" (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdańsku w 1985 roku), „Dotknięci" (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdyni w 1988 roku), „C.K. Dezerterzy", „Piłkarski poker", „Biesy", „Krótki film o miłości" (nagroda na FPFF w Gdyni w 1988 roku), „Obywatel Piszczyk" (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdyni w 1988 roku), „To ja, złodziej", „Girl Guide".

Pod koniec lat 90. zaczął sam reżyserować spektakle Teatru TV, a w roku 1997 zadebiutował jako reżyser filmowy „Poniedziałkiem", za który zdobył Grand Prix festiwalu debiutów w Koszalinie. Następnie wyreżyserował filmy „Wtorek", „Miss mokrego podkoszulka" i „Samotność w sieci" oraz seriale „Rodzina zastępcza" i „Czwarta władza". W połowie lat 90. założył wraz z Renatą Pajchel firmę produkcyjną Close-Up Production, która wyprodukowała – poza filmami i spektaklami w reżyserii Witolda Adamka – także filmy i seriale innych twórców, m.in.: Jerzego Stuhra, Juliusza Machulskiego, Janusza Majewskiego czy Jana Jakuba Kolskiego.

W 2014 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis". Był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, w latach 2011-2016 członkiem Zarządu Głównego SFP. Podczas Walnego Zjazdu SFP w 2016 roku został wybrany do Sądu Koleżeńskiego Stowarzyszenia. Swoim autorytetem wspierał wszystkie inicjatywy SFP, których celem była budowa silnej i artystycznie dojrzałej kinematografii.

Witold Adamek zmarł 18 lutego 2017 roku w Warszawie. Miał 71 lat.