23 listopada - 1 grudnia 2018

Pokaz specjalny filmu „Kto napisze naszą historię”

Widzowie 23. Forum Kina Europejskiego CINERGIA będą mogli zobaczyć wyjątkową polsko-amerykańską koprodukcję filmową Kto napisze naszą historię” w reżyserii Roberty Grossman. To dokument fabularyzowany o słynnym, odnalezionym pod koniec lat 40. XX wieku podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego, który współprodukowała Nancy Spielberg. A znaczna część zdjęć do filmu powstała w Łodzi.

„Kto napisze naszą historię” to fabularyzowany film dokumentalny o bezprecedensowym przedsięwzięciu - podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego powstałym z inicjatywy Emanuela Ringelbluma w 1940 roku, które zajmowało się dokumentowaniem życia w getcie warszawskim. Tzw. Archiwum Ringelbluma wpisane zostało na listę UNESCO „Pamięć Świata” jako zabytek światowego dziedzictwa. Jest ono unikalnym zbiorem dokumentów stanowiących jedno z najważniejszych świadectw o zagładzie Żydów polskich.

- Po stworzeniu przez mojego brata Stevena przejmującego filmu pt. „Lista Schindlera”, a następnie założeniu Fundacji Zapisu Historii Ocalonych z Szoah, poczułam wewnętrzny przymus, aby tworzyć filmy takie jak „Kto napisze naszą historię”, które dzielą się tymi niesamowitymi opowieściami ze światem - mówi Nancy Spielberg.

W rolach głównych wystąpili polscy aktorzy, m.in.: Piotr Głowacki, Jowita Budnik, Karolina Gruszka i Wojciech Zieliński. Głosów w filmie użyczyli: nagrodzony Oscarem za film „Pianista” Adrien Brody oraz trzykrotnie nominowana do tej nagrody Joan Allen („Ukryta prawda”, „Czarownice z Salem”, „Nixon”). Urodzona w Los Angeles Roberta Grossman ma na koncie m.in. nakręcony w 2008 roku film pt. "Hannah Senesh: Blessed Is the Match”, który znalazł się na Oscarowej short liście, a także był nominowany do Primetime Emmy.

Zdjęcia do części fabularyzowanej filmu zostały zrealizowane w Polsce. Łącznie 19 dni w Łodzi, Warszawie oraz w Wolsztynie przy udziale polskiej ekipy zdjęciowej oraz polskich twórców (Marek Warszewski, Aleksandra Staszko, Agnieszka Hodowana i wielu innych).

Głównym producentem filmu jest Katahdin Productions. Za produkcję ze strony polskiej odpowiadali Anna Różalska i Tarik Hachoud z firmy Match&Spark. Koproducentami filmu są ARTE/NDR, EC1 Łódź oraz Mazowiecki Fundusz Filmowy. Film otrzymał dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Specjalny pokaz filmu z udziałem twórców odbędzie się 25 listopada o g. 17.30 w kinie Helios - Sukcesja (Al. Politechniki 1). Dodatkowo film zaprezentujemy również 1 grudnia o 15.00. Serdecznie zapraszamy!