23 listopada - 1 grudnia 2018

Odwaga na Cinergii! - energetyczny plakat Marty Frej

Cinergia 2018 plakat B1 verysmallMotywem przewodnim 23. edycji Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi jest odwaga i do niej nawiązuje plakat zaprojektowany przez Martę Frej, wybitną polską malarkę, ilustratorkę i animatorkę kultury. Do jej najbardziej znanych prac należą feministyczne memy ilustrujące współczesne życie kobiet w Polsce. W twórczości artystki bardzo mocno obecne są przesłanki socjologiczne.

- Pomysł nawiązania w plakacie festiwalowym do filmu "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego należał do Producenta FKE CINERGIA, Sławka Fijałkowskiego. Skorzystałam z niego z entuzjazmem, bo wydawał mi się bardzo trafny w kontekście tematu tegorocznej edycji festiwalu - odwagi. Symboliczny gest odwrócenia kamery "na siebie", będący zakończeniem filmu, jest początkiem fascynującej wyprawy w nieznanym kierunku, drogą, z której nie ma odwrotu, o ile oczywiście naszą przewodniczką jest szczerość. Jest to wyprawa tylko dla odważnych, artystyczny sport ekstremalny, czasem próba samobójcza, czasem kolejne narodziny - mówi Marta Frej.

Wspólnie z naszymi widzami i gośćmi postaramy się o refleksję na temat odwagi i jej przejawów w kulturze, sztuce oraz postawie społecznej. To nie przypadek, że właśnie to hasło przewodzi tegorocznej edycji FKE CINERGIA, w roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Tegoroczna, 23. edycja FKE CINERGIA odbędzie się w dniach 23 listopada - 1 grudnia. W programie, oprócz najnowszych polskich i europejskich filmów, przygotowaliśmy dla widzów wiele wydarzeń specjalnych i muzycznych niespodzianek.

Jury Forum przyzna nagrody: Kryształową Łódkę dla najlepszego obrazu w Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich oraz Kryształowe Jabłko w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich. Jak co roku, tradycyjnie wręczony zostanie oty Glan - nagroda o szczególnym charakterze, ponieważ otrzymują ją twórcy niezależni, artyści bezkompromisowi, często idący pod prąd i zawsze wierni swoim zasadom. Nagrody specjalne ufundują Partnerzy Forum: Heliograf oraz Virako - Deweloper Monopolis.

Wkrótce ogłosimy szczegółowy program Forum. Przed nami 9 dni filmowego święta, na które już teraz serdecznie zapraszamy!

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Łódź Filmowa przy wsparciu miasta ŁódźŁódzkiego Centrum Wydarzeń.