23 listopada - 1 grudnia 2018

Złoty Glan dla Nigela Kennedy'ego

NigelGlan- W czasach łódzkich, kiedy do południa byłem skrzypkiem, a popołudniu saksofonistą, marzyłem o tym by połączyć te dwa światy... Być wirtuozem klasycznych skrzypiec i jazzmanem. Mnie się nie do końca udało. Natomiast Nigel Kennedy pokazał, że można być wspaniałym, choć niepokornym skrzypkiem klasycznym i jednocześnie grać wspaniale jazz i rocka. Gratuluję mu tej nagrody - to słowa Michała Urbaniaka skierowane do kolejnego z tegorocznych laureatów Złotego Glana - Nigela Kennedy'ego.

 Słynny wirtuoz skrzypiec o aparycji gwiazdy punkrocka tajniki instrumentu odkrywał pod czujnym okiem Yehudiego Menuhina, a następnie rozwijał je w słynnej Julliard School Of Music. Jako szesnastolatek został zaproszony do wspólnego koncertu przez legendarnego skrzypka jazzowego Stéphane'a Grappellego. To między innymi dzięki jego inspiracji Kennedy wypracował swój autorski styl, w którym łączy elementy klasyczne z rockiem, jazzem i muzyką etniczną. Jego interpretacja "Czterech Pór Roku" Vivaldiego sprzedała się w ponad 2 milionach egzemplarzy, trafiając do Księgi Rekordów Guinnessa jako najbardziej dochodowe nagranie klasyczne w historii. Do najsłynniejszych nagrań arysty należą także "The Kennedy Experience" z interpretacjami utworów Jimiego Hendriksa oraz "The Doors Concerto" z orkiestrowymi wersjami piosenek legendarnego zespołu Jima Morrisona.

Od kilkunastu lat Nigel Kennedy dzieli czas między Londyn a Kraków, w którym na deskach Teatru Bagatela można podziwiać występy jego żony Agnieszki.