23 listopada - 1 grudnia 2018

Od Nicholsona do Travolty. Gwiazdy Jerzego Kośnika

Kosnik01Do 11 grudnia mozna oglądać w w galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego przy ul. Piotrkowskiej 102 wystawę Jerzy Kośnik. 40 lat wśród gwiazd towarzyszącą 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia.

Jerzy Kośnik fotografuje od 17 roku życia. Od początku interesował się aktem i reportażem. Aktem, bo zawsze doceniał piękno kobiecego ciała, reportażem, bo pierwszy własny aparat wypróbował podczas protestu studentów w marcu 1968 roku. Później wygrał konkurs na fotoreportera tygodnika „Film”. Odtąd celem jego systematycznych podróży stały się najważniejsze festiwale filmowe –  San Sebastian, Moskwie, Londynie oraz w Cannes. Tylko ten ostatni odwiedził aż dwudziestokrotnie uwieczniając najważniejsze premiery i gwiazdy światowego kina – Festiwal to dla fotografa niezwykła możliwość bliskiego spotkania z artystami, rozmowy, obserwacji, uchwycenia chwil nie do odtworzenia w warunkach studyjnych – podkreśla.

Wśród gwiazd fotografowanych przez Kośnika są m.in.: Jack Nicholson, Jim Jarmusch, Nastassja Kinski, Roger Moore, John Travolta, Richard Gere, Roman Polański, Krzysztof Kieślowski, Grace Jones. Akt Anny Dymnej z 1979 roku został zaliczony przez krytyka Jerzego Lewczyńskiego do 100 najlepszych polskich zdjęć, natomiast fotografia Joanny Janikowskiej znalazła się w albumie „100 Most Beautiful Girls in the World” wydanym przez Playboya. Z kolei 128 portretów autorstwa Jerzego Kośnika znajduje się w zbiorach Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Jubileuszowa wystawa przygotowana specjalnie na tegoroczną edycję FKE ORLEN Cinergia prezentowana jest od 28 listopada do 11 grudnia. Zdjęcia z wernisażu wystawy można obejrzeć tutaj...