23 listopada - 1 grudnia 2018

Cinema en Vogue - romans mody i filmu

CinemaEnVoguebriefRomans mody i filmu trwa od początku istnienia kinematografii. Najlepsze kostiumy nagradzane są Oscarami, a gwiazdy ekranu stają się muzami wielkich projektantów. Już w ten piątek, 1 grudnia za sprawą show Cinema en Vogue wszyscy łodzianie będą mogli podziwiać efektowne realizacje dyplomowe studentów Pracowni Scenografii i Kostiumu Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Pełny filmowych inspiracji i nawiązań pokaz na Dworcu Łódź Fabryczna jest częścią FKE ORLEN Cinergia. Początek o g.19:00. Wstęp wolny.

Pokaz odbędzie się w przestrzeni dworca od strony Alei Rodziny Scheiblerów. Najlepsze realizacje dyplomowe zaprezentowane zostaną w formie filmowych etiud scenograficznych i aktorskich scen kostiumowych, związanych z różnymi gatunkami filmowymi.

– Nie zabraknie kina noir i fantasy, interpretacji klasyki, scen związanych z realizmem magicznym, fantastyką grozy, science fiction, political fiction czy komiksem anime – zapowiada odpowiedzialna za scenariusz i reżyserię show Ewa Bloom-Kwiatkowska, która jest również autorką programu Pracowni Scenografii i Kostiumu.

Będzie zatem chwilami mrocznie, momentami barwnie. Wielopoziomowość projektów i realizacji studenckich prac nawiązuje do tradycji rozwoju form literackich i filmowych. – Zobaczymy, że tradycjaawangardy oraz język sztuki współczesnej – performance , sztuka wideo, instalacja oraz techniki multimedialne znajdują zastosowanie także w kreacji scenograficznej i kostiumowej – dodaje Bloom-Kwiatkowska.

Prezentacje związane z różnymi gatunkami filmowymi, zostały wpisane w przestrzeń głównej hali dworca Łódź Fabryczna, który na jeden wieczór zamieni się w iluzyjny plan filmowy. W epizodach wystąpią studentki i studenci Wydziału Aktorskiego PWSFTViT w Łodzi oraz studenci specjalności choreografii i techniki tańca Akademii Muzycznej w Łodzi.

Pokazem na dworcu Ewa Bloom Kwiatkowska – malarka, scenografka, artystka wideo powraca do swojego pomysłu sprzed lat. Pierwszy pokaz mody filmowej Cinema en Vogue, miał swoją premierę w 1995 roku i został zorganizowany z okazji stulecia kina. – Pamiętam doskonale to wydarzenie w hali Łódzkiego Centrum Filmowego, które towarzyszyło 4 edycji Forum Kina Europejskiego – wspomina Sławek Fijałkowski, producent FKE. – Od kilku lat próbowałem namówić Ewę do ożywienia tej idei, tak świetnie łączącej łodzki potencjał filmowy, modowy i artystyczny. W tym roku wreszcie się udałododaje.

Piątkowy pokaz jest częścią dobiegającej końca 22. edycji Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia. Za publicznością już większość z blisko 150 projekcji i spotkań. W sobotę, w czasie gali zamknięcia jury ogłosi nazwiska zwycięzców w konkursach polskich i europejskich debiutów, a wydarzenie zamknie projekcja filmu „Happy End” Michaela Hanekego.