23 listopada - 1 grudnia 2018


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/spluwa/ftp/cinergiafestival/2018/templates/cinergiafestival/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198

Jakub Gierszał świętuje 10-lecie Łódzkiego Funduszu Filmowego

JGappleOd dziesięciu lat Łódzki Fundusz Filmowy wspiera produkcję filmową w Polsce. Pomaga uzupełniać budżet zarówno debiutującym, jak i doświadczonym twórcom i producentom. Do tej pory dofinansowano takie filmy, jak oscarowa „Ida” Pawła Pawlikowskiego, „Powidoki” Andrzeja Wajdy czy „Pomiędzy słowami” Urszuli Antoniak. Przedpremierowy seans tego ostatniego, który w kinach pojawi się 16 lutego, był kolejnym wydarzeniem 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia. Z widzami spotkał się Jakub Gierszał, odtwórca głównej roli.

Aktor podzielił się doświadczeniami z pracy w międzynarodowych produkcjach. - Coraz więcej par oczu jest skierowanych w stronę Polski - mówił i zaznaczył, że jest często pytany o to, co dzieje się w naszym kraju. Widowni zdradził także, jak trafił do projektu Urszuli Antoniak.

- Początek filmu „Pomiędzy słowami” jest związany z Urszulą Antoniak, która 25 lat temu wyemigrowała do Holandii. Ula zadzwoniła do mnie, wiedząc, że mówię po niemiecku i zaproponowała mi rolę, co z mojej perspektywy, perspektywy aktora jest wielkim szczęściem, bo ktoś wpisuje moją osobę w kontekst filmu - mówił.

Gierszał opowiedział też o swoich związkach z Berlinem, które są cały czas żywe. - To jest niesamowity tygiel. Uwielbiam tam przyjeżdżać, zwłaszcza latem, kiedy ono odżywa. Łódź okazała się miastem, które potrafi doskonale emitować Berlin, bo też ma tradycję wielokulturową - zaznaczył. Zapytany o to, jak Łódź przyjmuje filmowców, odpowiedział, że ciepło. - W Warszawie ludzie są zmęczeni filmowcami, w Berlinie też tak jest. W Łodzi wszyscy byli nam przychylni i przyjaźni - zakończył.

Na 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia pokaz najnowszego filmu Urszuli AntoniakPomiędzy słowami”, nagradzanego m.in. na FPFF w Gdyni czy Warszawskim Festiwalu Filmowym, był częścią obchodów 10-lecia Łódzkiego Funduszu Filmowego, przy wsparciu którego powstał.

Łódzki Fundusz Filmowy to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w Polsce. Od 2007 roku w jego ramach dofinansowano 69 produkcji fabularnych, dokumentalnych i animowanych, na łączną kwotę ponad 8 000 000 złotych. Regionalny fundusz filmowy pomaga uzupełniać budżet zarówno debiutującym, jak i doświadczonym twórcom i producentom, mając tym samym bezpośredni wpływ na rozwój polskiej kinematografii.

Działalność funduszu jest kontynuowana, ale w miarę możliwości finansowych i organizacyjnych także rozwijana. Najlepszym przykładem jest wprowadzenie od 2017 roku możliwości dofinansowania tych produkcji, które wydatkują środki na terenie Łodzi i regionu na postprodukcję.

Warto dodać, że w 2008 roku Prezydent Miasta Łodzi otrzymał specjalną nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej „Przyjaciel polskiej kinematografii”, za utworzenie pierwszego w Polsce regionalnego funduszu filmowego.

W ramach Funduszu Miasto Łódź wsparło wielokrotnie nagradzane na polskich i międzynarodowych festiwalach filmy m. in. zdobywczynię Oscara „IdęPawła Pawlikowskiego, nominowane do Oscara „W ciemnościAgnieszki Holland, „PowidokiAndrzeja Wajdy, „Marię Skłodowską–CurieMarie Noelle,  „Mój rowerPiotra Trzaskalskiego, „Małe stłuczkiIreneusza Grzyba i Aleksandry Gowin, „ObywatelaJerzego Stuhra,  „Miasto 44Jana Komasy, animacje realizowane przez Se-Ma-For, Anima Pol czy WJTeam, czy filmy dokumentalne: Roberta GlińskiegoŚlady”, „KontrapunktAndrzeja Papuzińskiego,Pierwszy Polak na Marsie” Agnieszki Elbanowskiej, „Koniec świataMoniki Pawluczuk czy „Wariacja na wiolonczelę soloAleksandry Rek.

Od 2016 roku fundusz działa w strukturach instytucji EC1 Łódź-Miasto Kultury na zasadach koprodukcyjnych. Projekt obchodów „10-lecia Łódzkiego Funduszu Filmowego” jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.